PZU: takiej sesji jeszcze nie było


Na debiut PZU na giełdzie czekają setki tysięcy inwestorów - pisze "Puls Biznesu". Według sondy gazety przeprowadzonej wśród 15 ekspertów z różnych biur maklerskich PZU zadebiutuje po 340-350 złotych.

Statystyki, szczególnie te z ostatnich miesięcy, nie pokazują prawdziwej liczby bezrobotnych. Część osób, które kilkakrotnie nie przyjęły ofert pracy, jest wykreślana z rejestrów urzędów pracy i odsyłana do ośrodków pomocy społecznej - powiedziała ekspertka Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową prof. Irena Wóycicka. Polska wywiąże się z porozumień dotyczących zasad rotacji na stanowisku wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) - podał w piątek na swej stronie internetowej resort finansów. Totalizator Sportowy gromadzi pieniądze na pomoc dla nałogowych graczy. Ale nie ma komu ich przekazać - dowiedziała się "Rzeczpospolita".GTC nie spodziewa się dużych zmian w wielkości przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży mieszkań. Po zakończeniu obecnie prowadzonych projektów GTC nie planuje rozpoczynać nowych dużych projektów mieszkaniowych. Dziś rano złoty lekko umacniał się względem euro i dolara - kursy EUR/PLN oraz USD/PLN zniżkowały w kierunku poziomów odpowiednio: 4,1650 i 2,9450. Było to spowodowane m.in. wzrostem kursu eurodolara, zwyżkami na giełdach azjatyckich i poprawą nastrojów w regionie. Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w raporcie z 15 lutego wydali rekomendację "redukuj" dla Comarchu, ustalając cenę docelową jednej akcji spółki na 93,1 zł.

Aż 5,125 miliarda złotych PKO BP uzyskało z przyznawanych praw poboru dla swoich akcjonariuszy. Znaczna większość inwestorów wykorzystała emitowane papiery wartościowe, które były tańsze niż po cenach rynkowych. Część z nich jednak "przespała" prezent od banku. Według pierwszych wyliczeń, "stracili", a raczej nie zyskali, 30 milionów złotych.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest szczególnym rodzajem dostawy, która uprawnia do zastosowania stawki 0%. W ustawie o VAT w art. 42, szczegółowo wymienione zostały warunki umożliwiające zastosowanie obniżonej stawki VAT dla WDT. Szykuje się kolejny spór z UE, gdyż deweloperzy i firmy budowlane będą wystawiać świadectwa energetyczne dla budynków, które sami postawili - przewiduje "Dziennik Gazeta Prawna".

Wezwanie na akcje Pol-Aquy się powiodło, hiszpańska firma Dragados nabyła 18.021.846 akcji spółki, czyli wszystkie akcje objęte wezwaniem - podał w komunikacie DI BRE Banku, pośredniczący w wezwaniu. Przygotowywany przez Ministerstwo Gospodarki projekt zmian w systemie zapasów obowiązkowych ropy i paliw nie przewiduje wzrostu cen paliw - poinformował w czwartek resort gospodarki. Koszty utrzymywania zapasów są od dawna elementem ceny paliwa. Wydział Corporate Finance Domu Maklerskiego AmerBrokers S.A. w raporcie z dnia 16 października 2009 roku jedną akcję Polskiej Grupy Energetycznej wycenia na 24,7 PLN. Jest to wartość wyższa o 7,3% niż cena maksymalna ustalona dla Transzy Inwestorów Indywidualnych, która wynosi 23,0 PLN.W minionym tygodniu nieoczekiwanie punktem zwrotnym dla rynków okazała się publikacja Eurostatu na temat parametrów fiskalnych krajów Unii Europejskiej, która zmusiła Grecję do oficjalnego zgłoszenia potrzeby pomocy. Sama publikacja zaowocowała spadkiem notowań EURUSD do nowych tegorocznych minimów, ale po już proces organizowania pomocy pozwolił europejskiej walucie na odrobienie części strat, a główne indeksy rynków akcji osiągnęły nowe tegoroczne maksima, po części wobec kolejnego bardzo dobrego sezonu wyników w USA. W tym tygodniu poza kontynuacją "greckiej sagi" czeka nas posiedzenie Fed i wstępne dane o amerykańskim PKB za pierwszy kwartał. 80 milionów 200 tysięcy euro - tyle wynosi kolejna, najwyższa obecnie na świecie kumulacja we włoskiej grze liczbowej Superenalotto przed sobotnim losowaniem. Główna wygrana osiągnęła taki pułap zaledwie dwa miesiące po tym, gdy we Włoszech ktoś wygrał rekordową sumę 148 milionów euro. Polimex Mostostal chce przejąć 100 proc. akcji w swoich spółkach zależnych, w tym w dwóch notowanych na GPW: Energomontażu Północ i Naftobudowie - poinformował Polimex Mostostal w komunikacie.

BIEC: w 2010 r. można spodziewać się znacznego spadku inflacji


W przyszłym roku można spodziewać się znacznego spadku inflacji. W połowie 2010 roku tempo wzrostu cen może spaść nawet poniżej 1 proc. - wynika z listopadowego raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Jutro koniec ultimatum PKP


Przewozy Regionalne mają czas do jutra, żeby opuścić kasy albo uregulować należności wobec PKP SA. - Nie opuścimy kas, jeżeli nie będzie wyroku sądowego - zapowiada rzecznik PR Piotr Olszewski.

Gazowa umowa już prawie podpisana


W czwartek może zostać podpisana polsko-rosyjska umowa na dostawy gazu - wynika ze środowej wypowiedzi wicepremiera Waldemara Pawlaka dla Polskiego Radia. Niedawno wynegocjowane przez Polskę warunki zakupu surowca budzą sprzeciw opozycji i wątpliwości prezydenta.

Rostowski: pomożemy, jak będzie to konieczne


Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział we wtorek, że Polska mogłaby udzielić pomocy jakiemuś krajowi ze strefy euro, gdyby doszła do wniosku, że to jest w naszym interesie, a także w interesie naszych najbliższych sąsiadów i Europy.

Przez kryzys każdy z nas zapłaci 2000 dolarów


Od początku lat dziewięćdziesiątych, najpierw nieśmiało na uniwersytetach, później na rynkach finansowych, w końcu wśród polityków, zaczęło pobrzmiewać donośnie słowo - klucz: globalizacja.

Switzerland mulls corporate tax on bankers' bonuses


The Swiss Finance Ministry will consider putting a ceiling on how much bankers' pay can be charged as a cost before corporate income tax, a measure that would reduce the ability of banks to award outsize bonuses.

Po 1 listopada becikowe tylko z zaświadczeniem


W myśl art. 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosował się od dnia 1 listopada 2009 r.

Amiga - reaktywacja


Kiedy na komputery PC mówiło się jeszcze "IBM-y", to ona była prawdziwym przedmiotem pożądania. Po 25. latach od wprowadzenia do sprzedaży pierwszego modelu, Amiga powraca.

Strefa ochronna w centrum Krakowa


Kraków wystąpił z wnioskiem do UNESCO o utworzenie strefy buforowej wokół Starego Miasta. Będzie w niej obowiązywał zakaz stawiania budynków, które mogłyby zepsuć widok na historyczne centrum np. osiedle wieżowców - informuje "Dziennik Polski".

Tłum chętnych na fotel prezesa PKO BP


W konkursie na stanowisko prezesa banku PKO BP złożono 14 ofert - poinformował bank w komunikacie prasowym. O stanowisko wiceprezesa ubiegają się 24 osoby.

Lotos podtrzymuje plany ws. norweskiego złoża


Grupa Lotos podtrzymuje zapowiedzi, że w czwartym kwartale 2010 roku rozpocznie się produkcja na norweskim złożu Yme. Obecnie trwają prace związane z transportem głównego elementu platformy ze stoczni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Stavanger - poinformował Lotos w komunikacie prasowym.

Przetarg na A4 w Małopolsce


Siedem firm i konsorcjów złożyło oferty cenowe w przetargu na budowę 23-kilometrowego odcinka autostrady A4 pomiędzy Szarowem a Brzeskiem w Małopolsce. Najniższa zaproponowana cena - blisko 780 mln zł - jest o połowę niższa niż założono w kosztorysie inwestorskim, który opiewał na prawie 1,6 mld zł.

NYSE Fines Three Firms, Suspends Two Individuals For Violations


The regulatory arm of the New York Stock Exchange levied fines against three firms and disciplined two individuals for various violations.

Koszmar palacza coraz bliżej


Droższe papierosy od Nowego Roku powoli stają się faktem. Sejm przyjął w środę nowelizację ustawy o akcyzie, przewidującą wzrost podatku od papierosów. W 2010 roku akcyza wzrośnie o 5,19 proc., co spowoduje wzrost ceny paczki papierosów o ok. 33 grosze. Teraz nowelizacja trafi do Senatu.

Spodziewaj się droższej choinki


W tym roku świąteczna choinka będzie droższa o około 10 procent - taką zapowiedź na łamach "SaarbrĂźcker Zeitung" przedstawił szef Niemieckiego Związku Właścicieli Lasów.

Minister finansów Japonii ostrzega przed zwycięstwem opozycji


Japoński minister finansów Kaoru Yosano z rządzącej od ponad półwiecza w Japonii Partii Liberalno-Demokratycznej, ostrzegł we wtorek, iż zwycięstwo opozycji w niedzielnych wyborach oznaczać będzie "dyktaturę monopartyjną" w kraju.

Gas Natural Gets EUR4 Billion Syndicated Loan


Gas Natural SDG SA has signed a EUR4 billion syndicated loan with 18 banks, the Spanish energy company said Wednesday.

Millennium DM obniżył rekomendację dla Getinu


Analitycy Millennium DM w raporcie z 31 sierpnia obniżyli rekomendację dla Getin Holdingu do "neutralnie" z akumuluj", wyznaczając cenę docelową jednej akcji spółki na poziomie 8,2 zł.

Gospodarka się rozwija, ale niektórzy wciąż odczuwają recesję - Geithner


Sekretarz skarbu USA, Timothy Geithner stwierdził, iż mimo że gospodarka USA powróciła na ścieżkę wzrostu, to nie wszyscy czerpią korzyści z tego wzrostu.

Faktura przesłana mailem w pełni legalna


Pod koniec maja Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok, rozwiązując tym samym dotychczasowe wątpliwości związane z przesyłaniem faktur drogą elektroniczną.

najlepszym wyjściem i zabezpieczeniem płynności finansowej jest faktoring. Bez względu na to jaki wybierzemy faktoring - czy faktoring regresywny czy faktoring progresywny to zawsze będzie to wyjście lepsze niż kredyt bankowy. Od jakiegoś czasu obserwuje się znaczny wzrost usługi związanych z faktoringiem i należy oczekiwać, że popularność faktoringu będzie nadal rosła. Dlatego zapoznaj się już teraz z naszą ofertą faktoringową.