TFI więcej zarabiają


Zwyżki na GPW i dalsze cięcia kosztów pomogły branży funduszowej zarobić w II kwartale o jedną piątą więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku. To jednak o 60 proc. mniej niż w II kwartale 2008 r. - wylicza "Parkiet".

The dollar hovered near a 14-month low against the euro on Monday as investors bet the Federal Reserve will hold U.S. interest rates near zero well into the coming year. Środowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami głównych indeksów. Do zakupów akcji zachęcał, ale tylko przez godzinę, komunikat z posiedzenia Fed, w którym pada stwierdzenie, że coraz więcej sygnałów wskazuje na postępujące ożywienie w amerykańskiej gospodarce. Nie da się utrzymać produkcji statków w Gdyni i Szczecinie, bo żaden z inwestorów nie jest zainteresowany kupnem całości tamtejszych stoczni- pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Licytowane będą tylko części majątku obu stoczni, a to oznacza, że produkcji statków nie będzie.Wciąż widoczna jest spora dysproporcja między zachowaniem indeksów za oceanem, a tym co dzieje się we Frankfurcie. DAX od połowy czerwca wyraźnie i konsekwentnie idzie w górę, zbliżając się do szczytu z połowy maja i nieco tylko wyższego z końca kwietnia. Do tego ostatniego brakuje mu zaledwie 110 punktów, czyli 1,7 proc. Z kolei S&P500, by dotrzeć do majowego szczytu, musiałby zyskać ponad 5 proc. Od kwietniowego dzieli go aż 9 proc. Choć indeks zdobył się w ostatnim czasie na dwa dynamiczne skoki, to w tym ruchu w górę konsekwencji trudno się dopatrzeć. Ceny miedzi na giełdach metali spadają podczas tej sesji z powodu obaw, że kryzys zadłużenia w Europie spowoduje przyhamowanie ożywienia w globalnej gospodarce - podają maklerzy. Analitycy Citigroup obniżyli cenę docelową dla PBG do 195 zł, z 203,3 zł.

Bank nie może żądać od kredytobiorcy informacji o wszelkich okolicznościach mogących wpływać na zmianę jego sytuacji finansowej. W umowie z klientem musi znaleźć się precyzyjne wskazanie, jakie informacje klient ma podawać bankowi, by nie narazić się na żądanie natychmiastowej spłaty kredytu.

Przy okazji wejścia PZU na giełdę 140 tys. osób postanowiło założyć swoje pierwsze konta maklerskie. Wzięli się za bardzo ryzykowny sposób zarabiania. Zwłaszcza patrząc na to, co przez ostatnie trzy tygodnie działo się na rynkach. Do 2030 roku w Polsce maja powstać trzy elektrownie jądrowe o łącznej mocy ok. 5 tys. MW - zapowiada dyrektor departamentu energii jądrowej w resorcie gospodarki Zbigniew Kamieński. Jeżeli się to uda, to będą wytwarzały one 15 procent energii elektrycznej w kraju.

Dane o PKB na krótko umocniły złotego, jednak w dalszej części dnia kurs zaczął się osłabiać, a ewentualne spadki na Wall Street mogą, zdaniem analityków, spowodować, że na początku przyszłego tygodnia złoty będzie powyżej poziomu 4,10 za euro. W czerwcu oceny koniunktury w przedsiębiorstwach usługowych są zróżnicowane. Najlepiej oceniają ją firmy z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa - w porównaniu z czerwcem ub.r. oceny są korzystniejsze, choć mniej optymistyczne niż w maju br. - podał GUS. Nokia - największy na świecie producent telefonów komórkowych - pozywa do sądu jednego z głównych konkurentów: amerykańską firmę Apple. Fiński koncert twierdzi, że Amerykanie skorzystali z opatentowanych przez niego rozwiązań technologicznych przy konstruowaniu iPhone'a.Wczorajsza sesja na GPW jest kopią notowań z poniedziałku. Szybki zryw w wykonaniu byków niewątpliwie napawa optymizmem na przyszłość, jednak należy pamiętać, że nadal nie został sforsowany poziom 2285pkt. Rynek prawdopodobnie będzie czekał na dzisiejsze odczyty dotyczące amerykańskiego rynku pracy oraz publikację inflacji PPI i indeksów(filadelfijski, Conference Board). Jeżeli raporty pozytywnie zaskoczą inwestorów, korekta spadków może przemienić się w silniejszy impuls wzrostowy. Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem indeksów, jedynie indeks małych spółek sWIG80 zamknął się w negatywnym terytorium. Najważniejszą jednak informacją jest to, iż zmiany procentowe nie były znaczące. Rząd chce, aby bez zgody rektora nauczyciel akademicki nie mógł podjąć dodatkowego zatrudnienia na umowę o pracę - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

KE: sytuacja finansowa Grecji niesie ryzyko dla innych krajów


Pogrążona w tarapatach finansowych Grecja budzi niepokój i niesie ryzyko "zarażenia" innych krajów strefy euro - powiedział we wtorek komisarz UE ds. gospodarczych i walutowych Joaquin Almunia. Analitycy wskazują, że problemy mogą mieć Hiszpania i Portugalia.

Konsumenci dali impuls


Wczorajsza sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła wzrostem indeksów S&P500 oraz DJIA, które zanotowały zwyżki wynoszące odpowiednio 1,0% i 0,8%, gdyż lepsze od prognoz okazały się odczyty makro dotyczące m.in. wydatków amerykanów, które wzrosły o 0,5% m/m. Wskazuje to, iż wzrastająca skłonność do konsumpcji została odebrana jako nadzieja na poprawę kondycji amerykańskiej gospodarki.

Asseco SEE podpisało umowę z serbskim bankiem Univerzal


Asseco South Eastern Europe podpisało z serbskim bankiem Univerzal umowę na wdrożenie oprogramowania Emperium, służącego do zarządzania całkowitym cyklem życia produktów sieciowych - podało Asseco SEE w komunikacie.

"Budowa Gazociągu Północnego to porażka nie Polski, ale całej UE"


Tutaj nie tyle zawiodła polityka polska, ile raczej europejska - a konkretnie brak wspólnej polityki energetycznej - mówi Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z dziennikarzem "Polska The Times" o rozpoczęciu budowy Gazociągu Północnego.

Poranne odreagowanie na rynku złotego


Na początku dzisiejszej sesji notowania złotego podlegają umocnieniu. Kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,1300. Po siedmiogroszowym spadku z wczorajszych szczytów, notowania tej pary walutowej podlegają konsolidacji.

DM IDM SA podniósł ceny docelowe akcji CEDC i Eurocash


Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 14 kwietnia, podwyższyli ceny docelowe akcji CEDC i Eurocash po informacji, że Eurocash ma odkupić od CEDC jej firmy dystrybucyjne. Dodatkowo rekomendacja dla Eurocashu została podniesiona do "trzymaj", a dla CEDC nadal obowiązuje zalecenie "trzymaj".

Fidel Castro potępia USA za awanturę wokół służby zdrowia


Były przywódca kubański Fidel Castro skrytykował we środę Stany Zjednoczone za brak oporów w wydawaniu miliardów na zaawansowane technologie wojskowe, podczas gdy przeprowadzenie reformy służby zdrowia, która zabezpieczyłaby biednych obywateli, napotyka trudności.

PKO BP ma ponad 662 tys. kont oszczędnościowych w złotych


PKO BP pod koniec 2009 roku prowadził ponad 662 tys. kont oszczędnościowych w złotych, na których zgromadzonych było przeszło 10 mld zł - poinformował bank wkomunikacie.

Nasza-Klasa przegrywa w sądzie


Nadchodzą ciężkie czasy dla portali społecznościowych. Portal Nasza Klasa właśnie przegrał proces przed Naczelnym Sądem Administracyjnym: sędziowie uznali, że nie wolno umieszczanie zdjęć w internecie bez wiedzy i zgody osób na nich uwiecznionych. Zdjęcie - nawet sprzed lat - to dane osobowe.

Rekordzista ma 81 mln zł długów


Ogólna kwota przeterminowanych zobowiązań Polaków wynosi 16,8 mld zł, o 95 proc. więcej niż przed rokiem – wynika z najnowszej edycji raport InfoDług, opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej. A rekordzista - mieszkaniec Mazowsza - ma 81,4 mln zł zalegości.

Ceny rosną coraz wolniej


Roczna inflacja w marcu wyniosła 2,6 proc. wobec 2,9 proc. miesiąc wcześniej – podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Dane były zgodne z oczekiwaniami analityków.

Poczta Polska od wtorku spółką akcyjną


Poczta Polska od wtorku będzie jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa o nazwie Poczta Polska SA. Jest to efekt komercjalizacji przedsiębiorstwa. Dzięki temu, spółka będzie mieć możliwości pozyskania kapitału inwestycyjnego.

107 mln zł z UE na odnowę mazowieckiej wsi


Ponad 107 mln zł zostanie wydane na dofinansowanie 295 projektów w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi" na Mazowszu. Dzięki unijnemu wsparciu w wielu gminach zostaną odnowione parki, rynki i domy kultury - poinformowała we wtorek rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Sytuacja gospodarcza poprawiła się


Ożywienie w gospodarce amerykańskiej jest coraz wyraźniejsze. Sytuacja gospodarcza poprawiła się w 10 z 12 regionów Stanach Zjednoczonych w okresie od połowy listopada do połowy grudnia - podał Fed w środę w raporcie "Beige Book" (Beżowa Księga) o kondycji gospodarki USA w poszczególnych regionach kraju.

Megaemisja PZU ruszyła


KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA w związku z ofertą publiczną akcji serii A oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A i B. Oferującym jest Dom Maklerski PKO BP - podała Komisja Nadzoru Finansów w komunikacie.

Poznaniacy na podbój amerykańskiej giełdy


Polski producent garniturów Sunset Suits o krok od debiutu na nowojorskiej giełdzie NASDAQ. Poznańska spółka zamierza sprzedać ponad 5 milionów akcji i pozyskać w ten sposób 36 milionów złotych na rozwój sieci sklepów. To pierwsza polska firma, która zadebiutuje na parkiecie za oceanem.

Złoty wyraźnie zyskuje na wartości


Ostatnia sesja zeszłego tygodnia nie przyniosła zmiany trendu na głównej parze walutowej, co oznaczało dalsze umacnianie dolara. W rezultacie kurs EUR/USD wyznaczył nowe lokalne minimum na poziomie 1,3861.

Podwyżka to sprawa między związkiem a przedsiębiorcą


Trójstronny model ustalania przyrostu średnich wynagrodzeń w podmiotach gospodarczych przechodzi do lamusa - przestała obowiązywać ustawa z 16.12.1994 r. o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Została ona uchylona przez nowelizację z 19.11.2009 r. (Dz.U. Nr 219, poz. 1707).

Spółka Pragma Inkaso zadebiutowała na GPW


Kurs akcji Pragma Inkaso na otwarciu w pierwszym dniu notowań na rynku głównym GPW nie zmienił się i wyniósł 15,7 zł.

Gazprom wchodzi w niemieckie stocznie


"Członek rady nadzorczej Gazpromu i jego syn chcą kupić za ponad 40 mln euro niemieckie stocznie w Wadan, które zbankrutowały na początku sierpnia" - donosi dziennik "Ostsee-Zeitung". Według gazety, do pracy przy budowie statków mogłoby wrócić 1,6 tys. spośród 2,5 tys. robotników, którzy pracowali tam przed upadkiem zakładów.

najlepszym wyjściem i zabezpieczeniem płynności finansowej jest faktoring. Bez względu na to jaki wybierzemy faktoring - czy faktoring regresywny czy faktoring progresywny to zawsze będzie to wyjście lepsze niż kredyt bankowy. Od jakiegoś czasu obserwuje się znaczny wzrost usługi związanych z faktoringiem i należy oczekiwać, że popularność faktoringu będzie nadal rosła. Dlatego zapoznaj się już teraz z naszą ofertą faktoringową.