Bonarkę 4 Business sfinansuje PKO BP


Inwestor TriGranit oraz Grupa IPR kontynuują budowę Kompleksu Bonarka 4 Business w Krakowie, będącego kolejnym etapem projektu Bonarka City Center. Inwestycja zostanie oddana do użytku w kwietniu 2011 roku.

Poseł do zgromadzenia parlamentarnego w Belfaście Ian Paisley Jr. zaapelował o przyjęcie strategii walki z plagą zuchwałych kradzieży bankomatów - donosi w sobotę telewizja Ulsteru (UTV). Udana aukcja długu, i co za tym idzie poprawa nastrojów, umocniła złotego. Analitycy sądzą, że możliwe jest dalsze umocnienie i przebicie poziomu 4 zł/euro. Rząd w poszukiwaniu ratunku dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych chce sięgnąć do portfeli najzamożniejszych Polaków, donosi "Gazeta Wyborcza". Chodzi o składkę rentową.Lepsze niż oczekiwano wyniki zamówień w fabrykach i wzrost liczby samochodów sprzedanych przez Ford Motor Co. przyniosły we wtorek wzrosty indeksów S&P 500 i Nasdaq. Biorąc pod uwagę, iż inwestorzy amerykańscy dzisiaj świętują urodziny Jerzego Waszyngtona, a Chińczycy zaczynają obchodzić święta Nowego Roku, wydaje się, iż w poniedziałek na rynkach będzie względnie spokojnie. - General Motors chce zredukować liczbę miejsc pracy w zakładach Opla o około 10 tys. - poinformował wiceprezes amerykańskiego koncernu John Smith. Opel zatrudnia w Europie ok. 50 tys. osób.

George Soros znów wieszczy upadek euro. Znany finansista, nazywany też walutowym spekulantem, powiedział w niemieckiej gazecie "Die Zeit", że cięcia wydatków zapowiadane przez Berlin mogą się skończyć końcem strefy euro.

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła spore wzrosty w pierwszej części sesji po informacjach o łagodzeniu polityki monetarnej w Chinach, ale entuzjazm szybko wyparował i końcówka notowań była dużo słabsza, a indeksy zeszły pod kreskę. Unijne biuro statystyczne Eurostat ogłosiło w piątek koniec recesji w strefie euro.

Przedsiębiorców czeka radykalny wzrost kosztów zaskarżania orzeczeń w sprawach zamówień publicznych. Kwestionowanie przed sądem wyroków arbitrów z Krajowej Izby Odwoławczej będzie kosztować nawet 5 mln zł. Dziś to jedynie 3 tys. zł. Na taką podwyżkę zgodzili się w piątek posłowie, uchwalając proponowaną przez rząd tzw. antykryzysową nowelizację prawa zamówień publicznych. Teraz zmianami zajmie się Senat. Wybór Jarosława Kaczyńskiego na prezydenta Polski nie byłby katastrofą, ale Bronisław Komorowski to bardziej pożądany kandydat - pisze w środę w artykule redakcyjnym "Financial Times". Trwa usprawnianie procesu udzielania zamówień publicznych poprzez przeniesienie części przetargów do Internetu. Obecnie Urząd Zamówień Publicznych udostępnia dwie bezpłatne platformy elektroniczne przeznaczone do prowadzenia aukcji i licytacji elektronicznych. Udział w takich postępowaniach oraz procedura ich przeprowadzania są ściśle określone.Gigant motoryzacyjny z USA - Ford - ogłosił wyniki III kwartału. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł 1,1 mld USD, przychód 30,9 mld USD. To pierwszy kwartalny zarobek od początku 2008 r. Jest efektem poprawy sytuacji w branży i drastycznego cięcia kosztów (w sumie w kwartale 1 mld USD, rok do roku o 4,6 mld USD). Rok temu o tej porze firma traciła 161 mln USD. Po ustanowieniu nowych tegorocznych maksimów przez amerykańskie indeksy w piątek, azjatyckim inwestorom nie przyszło już do głowy zaczynać tygodnia od silnej przeceny (tak jak tydzień temu). Wręcz przeciwnie, azjatyckie rynki zwłaszcza na otwarciu dzisiejszych notowań mocno zwyżkowały. Rada Ministrów przyjęła we wtorek Krajowy plan rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Polskie przedsiębiorstwa otrzymają prawo do emisji ok. 208,5 mln ton dwutlenku węgla rocznie.

CBOS: ponad połowa Polaków krytycznie o ZUS


Ponad połowa Polaków negatywnie oceniła w listopadzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jednak stosunkowo najmniej krytycznych ocen jest wśród emerytów - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej przekazanego w środę PAP.

S&P500 buduje lokalny szczyt


Wczorajszy wzrost WIG20 był reakcją na polepszające się nastroje na rynkach europejskich oraz na kontraktach na indeksy amerykańskie. Po kilku sesjach spadkowych odbicie było bardzo mocne, a WIG20 zyskał ostatecznie na wartości 2,7% przy dość niskim obrocie jak na taką skalę wzrostów.

Zrezygnować z opodatkowania bonów!


Okres przedświąteczny to doskonała okazja do nagradzania pracowników za ich roczną pracę. Niestety, bony i talony ciągle podlegają opodatkowaniu, co tym samym znacznie obniża ich atrakcyjność. Konfederacja Pracodawców Polskich uważa, że rezygnacja z tej daniny przyniosłaby korzyści nie tylko - co oczywiste - samym pracownikom, ale i całej gospodarce.

Rosyjska prasa o porozumieniu gazowym z Polską


Rosja i Polska usunęły główne przeszkody na drodze do podpisania nowego kontraktu gazowego - wybija we wtorek dziennik "Kommiersant", informując o ustaleniach, poczynionych poprzedniego dnia w Moskwie przez rosyjskiego ministra energetyki Siergieja Szmatko oraz polskiego wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Pacjenci zawsze będą narzekać


Minister zdrowia Ewa Kopacz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" odniosła się do bieżących problemów nękających zarówno pacjentów jak i środowisko medyczne, także finansowych.

Małopolska: naprawy sieci energetycznej kosztowały już kilkanaście mln zł


Kilkanaście milionów złotych wydała do tej pory spółka ENION S.A. na likwidację i naprawę uszkodzeń sieci energetycznej, wywołanych przez szadź i lód w pasie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W Małopolsce bez prądu jest jeszcze ok. 7,5 tys. gospodarstw - poinformował w poniedziałek prezes spółki Krzysztof Pubrat.

Ożywienie po danych z rynku pracy


W związku z brakiem publikacji makroekonomicznych oraz stabilną sytuacją na GPW złoty do południa zachowywał się spokojnie. Sytuacja nabrała tempa, gdy zaprezentowano sierpniowe dane z rynku pracy. Po nudnej pierwszej połowie sesji nastąpiło wyraźne ożywienie.

Akt oskarżenia ws. depozytów w krakowskim urzędzie skarbowym


Dwie osoby odpowiedzą przed krakowskim sądem za nieprawidłowości związane z depozytami w jednym z krakowskich urzędów skarbowych - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.

URE ponownie wzywa do korekty taryfy


Prezes Urzędu Regulacji Energetyki po raz trzeci wezwał w środę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) do uzupełnienia i korekty "w dół" wniosku taryfowego - poinformowała w środę PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska.

KGHM kotwicą WIG20


Po trzech kolejnych udanych sesjach w tym roku inwestorzy na warszawskim GPW przystąpili do realizacji zysków. Zapał do kupna akcji krajowym inwestorom skutecznie schłodziło pogorszenie nastrojów na rynkach azjatyckich.

Poprawka warta miliony


"Rzeczpospolita" dotarła do raportu NIK o gospodarce remontowej w spółkach węglowych i kopalniach.

Dolar zaczyna słabnąć na płytkim rynku


Rosną szanse na to, aby poziom 1,4217 wyznaczony wczoraj wieczorem na EUR/USD, pozostał minimum do końca miesiąca. Środa nie przyniosła już kontynuacji obserwowanego od jakiegoś czasu schematu, czyli dalszego umocnienia dolara po przedpołudniowej konsolidacji.

Uśmiech Gazpromu dla wybranych


- Gazprom może złagodzić warunki dostaw gazu do Turcji - poinformował wicepremier Rosji Igor Sieczin. I choć nie podał szczegółów to prawdopodobnie upust ma dotyczyć zasady "take or pay", czyli "bierz lub płać". Turcja to kolejny kraj, po Włoszech i Niemczech, który wytargowała rabat od Gazpromu.

Polacy nie ufają kartom


Chociaż w naszych portfelach coraz więcej plastikowych kart, wciąż częściej płacimy gotówką. W ubiegłym roku Polacy użyli kart płatniczych ponad 1,2 miliarda razy – wynika z najnowszego raportu Pentora, pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Budvar Centrum miał 0,27 mln zł straty netto w III kw. 2009 r., wzrost o 580,0% r/r


Producent okien PCV Budvar Centrum miał 0,27 mln zł jednostkowej straty netto w III kw. 2009 roku wobec 0,04 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

USA: Byki zawiodły


Pomimo sprzyjających publikacji raportów kwartalnych kluczowych spółek dla amerykańskiej gospodarki, inwestorom nie udało się pokonać ustanowionych 19 października tegorocznych szczytów amerykańskich indeksów.

Poranne umocnienie złotego


Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się od umocnienia krajowej waluty. Kurs EUR/PLN po godz. 10.00 zniżkował w okolice 4,1200, w notowania USD/PLN zeszły w pobliże 2,7300.

Analitycy - redukuj dla PGE


Analitycy Erste, w raporcie z 12 marca, rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla PGE od zalecenia "redukuj", wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 21 zł. Raport został przygotowany przy kursie 23,4 zł, a w poniedziałek ok. godz. 9.40 za akcje spółki płacono 23,67 zł.

Handlowy pójdzie na sprzedaż


Resort skarbu chce sprzedać w najbliższych tygodniach należące do niego ok. 2,5 proc. akcji Banku Handlowego, ale pod warunkiem uzyskania dobrych ofert od potencjalnych inwestorów - powiedział w poniedziałek PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

China Ministry Expects 09 Export,Import To Be Down Less Than 20%


China's foreign trade will continue to improve during the rest of the year partly due to a low growth rate late last year, China's Ministry of Commerce said, adding it expects decline in the country's import and export will slow to less than 20% in the full year 2009.

najlepszym wyjściem i zabezpieczeniem płynności finansowej jest faktoring. Bez względu na to jaki wybierzemy faktoring - czy faktoring regresywny czy faktoring progresywny to zawsze będzie to wyjście lepsze niż kredyt bankowy. Od jakiegoś czasu obserwuje się znaczny wzrost usługi związanych z faktoringiem i należy oczekiwać, że popularność faktoringu będzie nadal rosła. Dlatego zapoznaj się już teraz z naszą ofertą faktoringową.