Produkują za dużo - czas zamykać fabryki!


W grudniu 2009 r. sprzedaż wzrosła o 16 proc., w całym poprzednim roku zniżkowała o 1,6 proc. rok do roku. Taka jest kondycja branży motoryzacyjnej w 28 krajach Europy. Niezła kondycja jak na kryzysowy rok - w sumie sprzedano w 2009 r. 14,5 mln nowych aut.

Pracownicy, którzy mają zaległy urlop z 2009 r., powinni wykorzystać go do końca marca. Jeśli pracodawca tego nie dopilnuje, może ponieść finansowe konsekwencje. Sytuacja na polskim rynku pracy zaczyna się stabilizować, na co wskazują m.in. ograniczenie planów redukcji zatrudnienia oraz prognozy utworzenia nowych miejsc pracy. Britain stuck up for beleaguered BP Plc on Friday against American criticism over a massive Gulf of Mexico oil spill that U.S. scientists said was far bigger than previously thought.Dzisiejsza sesja dała inwestorom sporo okazji do zarobienia. Przede wszystkim przedpołudnie stało pod znakiem stopniowej aprecjacji wspólnej waluty, dzięki czemu euro zanotowało wzrost o ponad 0,6 centa. Choć na świecie (ponoć) szaleje kryzys, niemieccy winiarze sprzedają za granicę więcej swych trunków, niż przed rokiem. Polska okazuje się jednym z tych rynków, gdzie rieslingi i mozelskie znajdują coraz więcej amatorów. Jak wynika z danych Niemieckiego Instytutu Wina, w I półroczu sprowadziliśmy o 3/4 więcej tych produktów. Koniec roku przeżywany jest jako chwila przełomowa - z tej okazji dokonuje się różnych podsumowań i tworzy plany na najbliższy czas. Przełomowe momenty w karierze zawodowej mają zaś kolosalne znaczenie dla dalszych losów pracownika.

Jeżeli nie znajdzie się chętny na zakup stoczni w całości, zostaną one sprzedawane w postępowaniu upadłościowym, a syndyk będzie mógł pozbyć się ich majątku w częściach - uważa wspólnik z kancelarii White&Case, dr Lech Giliciński.

Niezależność Federal Reserve może znaleźć się w rękach takich ludzi, jak Ralph Larry Lyons, prezes Central Virginia Bankshares Inc., którego aktywa wyceniane są na 473 milionów dolarów. Grupa Agory miała w pierwszym kwartale 2010 roku 21,7 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej wobec 1,1 mln zł zysku netto w I kw. 2009 r. Średnia prognoz rynkowych mówiła o 11,2 mln zł zysku netto.

Prokuratura sprawdzi, czy za rządów Farfała doszło do finansowych nadużyć w TVP - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Unijny pakiet pomocowy może wpłynąć na koszt obsługi polskiego długu - uważają pytani przez PAP ekonomiści. Podzielone są jednak zdania co do tego, czy koszty te wzrosną, czy spadną. Nowy rok rozpoczął się od publikacji serii kluczowych danych z amerykańskiej gospodarki. Początek był wyśmienity, późniejsze odczyty już nieco rozczarowały. Na rynku jednoznacznie dominują jednak optymiści to może być efekt noworocznych przetasowań w portfelach.Brak wystarczających zabezpieczeń zmusił irlandzki bank AIB do wystawienia BZ WBK na sprzedaż. Niedawno opuszczenie polskiego rynku bank ten postrzegał jako pozbywanie się dojnej krowy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) nie miał prawa regulować taryf detalicznych za szerokopasmowy internet oferowany przez Telekomunikację Polską - uznał w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE. Zdaniem sędziów, UKE złamał unijne prawo telekomunikacyjne. Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie powinna rozpocząć się od umiarkowanych wzrostów głównych indeksów, jako odpowiedź na wczorajszą zwyżkę Wall Street (S&P500 0,7 proc.; Nasdaq Composite 0,5 proc.) oraz dzisiejszy wzrost indeksu Nikkei (0,8 proc.) do najwyższego poziomu od 10 miesięcy.

Telewizyjne reklamy przycichną


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjmie jutro rozporządzenie nakazujące stacjom telewizyjnym kontrolę wszystkich reklam tak, by nie były głośniejsze niż programy, przy których są nadawane - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Na Wall Street spadki po słabych wynikach Bank of America i GE


Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki, które zwłaszcza w pierwszej części dnia miały dosyć mocną skalę. Przyczyną pogorszenia nastrojów stały się gorsze od oczekiwań wyniki Bank of America i General Electric.

Nowe Prawo atomowe zapewni niezależność dozorowi jądrowemu


Wdrożenie unijnych norm bezpieczeństwa przemysłowych reaktorów jądrowych i zapewnienie niezależności dozoru jądrowego to - jak powiedział PAP prezes Państwowej Agencji Atomistyki Michael Waligórski - główne zmiany, jakie trzeba wprowadzić do Prawa atomowego.

Dolar mocno zyskuje do złotego


Obserwowane dziś silne umocnienie dolara w relacji do europejskich walut nie ominęło również złotego. O godzinie 11:20 kurs USD/PLN testował poziom 2,9121 zł, rosnąc o 3,6 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Dwie godziny wcześniej za dolara trzeba było zapłacić ponad 2,93 zł.

Brazil's Stock Index Hurt As Petrobras Declines


Major Latin American equity markets were mixed, with one of Brazil's market heavyweights slumping as oil prices fell, while Mexican stocks clung to gains after the country posted a rise in monthly industrial output.

PAIiIZ: dotychczasowy napływ BIZ - ok. 7 mld euro


Polska jest uważana za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie Środkowo-Wschodniej. Zagraniczni przedsiębiorcy natrafiają jednak na liczne bariery prawne - podkreśla Marek Szostak - główny specjalista w departamencie inwestycji zagranicznych PAIiIZ.

CKI, HK Electric to boost stake in British gas supplier


Cheung Kong Infrastructure (CKI) and Hongkong Electric said on Monday that they will spend 76 million pounds ($127 million) to increase their stakes in British gas distributor Northern Gas Networks.

Azja rośnie coraz szybciej


Azjatycki Bank Rozwoju drugi raz w ciągu krótkiego okresu podniósł prognozy wzrostu gospodarczego dla rynków wschodzących z regionu.

PMPG planuje emisję do 10,4 mln akcji serii F bez prawa poboru


Zarząd Platformy Mediowej Point Group zdecydował o podwyższeniu kapitału zakładowego w granicach kapitału docelowego. Spółka planuje emisję nie więcej niż 10.378.000 akcji serii F z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy - poinformowała spółka w komunikacie.

Orlen przegrywa na Litwie


- Dotychczasowe rozmowy w sprawie uzyskania przez PKN Orlen kontroli operacyjnej nad litewskim terminalem Klaipedos Nafta nie przyniosły rezultatu - poinformował rzecznik płockiego koncernu Dawid Piekarz. Terminal jest głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

Polimex-Mostostal podpisał kontrakt o wartości prawie 73 mln zł brutto


Polimex-Mostostal podpisał kontrakt z Politechniką Lubelską na budowę "Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej". Wartość kontraktu wynosi prawie 73 mln zł brutto, a netto prawie 60 mln zł - podała spółka w komunikacie prasowym.

Polskie restauracje ruszają na podbój świata


Polskie sieci gastronomiczne coraz śmielej rozpoczynają ekspansję poza granice naszego kraju. Tylko w tym roku w innych państwach - głównie na Wyspach Brytyjskich - powstanie kilkadziesiąt restauracji według polskiego konceptu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Grupa Torfarmu chce zwiększać udział w rynku


Torfarm, który po lipcowym wezwaniu ma ponad 95 proc. głosów na WZA Prospera, chce zwiększać udziały grupy w rynku o co najmniej jeden punkt procentowy rocznie - poinformował na konferencji prasowej wiceprezes Torfarmu, Dariusz Śmiejkowski.

Irlandzki gigant stawia na Polskę


Ryanair - największa tania linii Europy obok easyJet - walczy o klientów w Europie Środkowej i Wschodniej.

Cyfrowy Polsat zwiększył bazę abonentów o 17% do 3,20 mln abonentów, ma 59% rynku


Cyfrowy Polsat miał 3,202 mln abonentów na koniec 2009 r., co oznacza, że jego baza klientów wzrosła o 17%, wynika z raportu rocznego oraz prezentacji spółki dla inwestorów. Spółka ocenia, że daje jej to 59% udziały w rynku płatnej telewizji satelitarnej i 57% w przyłączeniach netto. Cyfrowy Polsat miał na koniec roku 29.325 klientów usług telekomunikacyjnych.

mWIG40 potwierdza hossę


Dzisiejsza sesja zakończyła się mieszanym zamknięciem indeksów. Najlepsze wrażenie pozostawił indeks spółek mWIG40, który zyskał ponad 0,6%. Znacznie ważniejszy wydaje się być jednak fakt, iż indeks osiągnął swoje nowe średnioterminowe maksimum, czy potwierdził hossę na WIG czy WIG-20.

Karkosik gotów sprzedać komórki


Od kilku tygodni znany giełdowy inwestor Roman Karkosik prowadzi rozmowy z potencjalnym partnerem dla NFI Midas - dowiedział się nieoficjalnie "Parkiet".

US STOCKS-Dow, S&P slip on payrolls data; biotechs up


The Dow and the S&P 500 pulled back from 15-month highs on Friday after an unexpectedly weak employment report dampened hopes for a rebound in the labor market.

Święto nie sprzyja aktywności


Amerykańskie święto Lutera Kinga jest przyczyną przestoju giełdy za oceanem. To nie sprzyja aktywności inwestorów na europejskich parkietach. Krajowe indeksy cenowe zaczęły sesję dobrze. Równomierny wzrost wszystkich indeksów dobrze wróży na przyszłość. Po dzisiejszych notowaniach ciężko spodziewać się zwiększonego obrotu na szerokim rynku, zatem ten aspekt oceny możemy pominąć.

Rekordowo niski kurs dolara wobec jena


Kurs amerykańskiego dolara wobec japońskiego jena spadł w czwartek do rekordowo niskiego poziomu przełamując psychologiczną barierę 87 jenów.

najlepszym wyjściem i zabezpieczeniem płynności finansowej jest faktoring. Bez względu na to jaki wybierzemy faktoring - czy faktoring regresywny czy faktoring progresywny to zawsze będzie to wyjście lepsze niż kredyt bankowy. Od jakiegoś czasu obserwuje się znaczny wzrost usługi związanych z faktoringiem i należy oczekiwać, że popularność faktoringu będzie nadal rosła. Dlatego zapoznaj się już teraz z naszą ofertą faktoringową.